Petr Bísek

publicista, emeritní ředitel American Friends of the Czech republic

Petr Bísek je publicista, bývalý krajanský činovník a představitel v USA, veslař-veterán a trenér a typograf. Je také emeritním ředitelem washingtonské organizace American Friends of the Czech Republic.

V roce 1965 ilegálně emigroval s manželkou Věrou do USA, kde v roce 1986 zřídil typografické studio. Od dubna 1990 do června 2010 vydávali manželé Bískovi prestižní česko-slovenský čtrnáctideník Americké listy (do roku 1997 podle názvem Československý týdeník), nejčtenější periodikum ve Spojených státech. Byl funkcionářem krajanského spolku Bohemian Citizens Benevolent Society of Astoria v New Yorku (BCBSA, aka Bohémka), z toho šest let prezidentem.

V roce 1998 dostal Petr Bísek od prezidenta Václava Havla Medaili za zásluhy 1. stupně za výraznou pomoc při vstupu ČR do NATO, v roce 2010 Pamětní medaili předsedy Senátu ČR a spolu s manželkou Věrou v roce 2005 od ministra zahraničí cenu Gratias agit “za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí” a v roce 2010 Medaili předsedy Senátu ČR Přemysla Sobotky.

Petr Bísek byl dlouhodobým činovníkem a prezidentem krajanské organizace Bohemian Citizens’ Benevolent Society of Astoria, NY, která provozuje českou školu a poslední velkou zahradní restauraci v New Yorku. Do roku 2019 byl trenérem veslařské mládeže v USA a v Praze.

Po návratu do Čech v roce 2014 se pátým rokem v MF Dnes ve sloupku Zpověď věnuje různým námětům z veřejného i soukromého života.V letech 2006 až 2022 členem správní rady hudebního festivalu Americké jaro, a do roku 2019 byl trenérem veslařské mládeže v USA a v Praze. v současné době je také členem dozorčí rady Střediska Diakonie Českobratrské církve evangelické

Proč se rozhodl pro Piráty? Petr Bísek praktikuje heslo “umění odejít”, tj. ve správný čas uvolnit prostor nové generaci, a v rámci možností jí pomoct k dosažení nutných změn ve společnosti.

Moje aktuality

Petr Bísek: Jak jsme lobbovali pro NATO
12.03.2024

Petr Bísek: Jak jsme lobbovali pro NATO

Pro mne celý proces, který vyvrcholil přesně před 25 lety, začal v roce 1995 v konferenční místnosti v hotelu v Clevelandu, kam si prezident Bill Clinton pozval vydavatele a šéfredaktory amerických etnických novin bývalých sovětských...