Tramvají nebo lanovkou? Jaké bude propojení šestky a osmičky?

Tramvají nebo lanovkou? Jaké bude propojení šestky a osmičky?

Jak bude v příštích letech vypadat spojení šestky a osmičky? A jak budeme mezi těmito městskými částmi jezdit v roce 2050? Náměstek primátora pro rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu) a náměstek pritmárora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) v posledním dílu před prázdninovou přestávkou představí připravovanou lanovku z Podbaby do Bohnic.

Kudy povede? Jak bude vypadat? A má taková stavba v moderní metropoli své místo? Stream můžete sledovat na Facebooku CAMP - Centrum architektury a městského plánování.

Nebude to ale hned. Rada hlavního města Prahy nedávno schválila tramvajové propojení Podbaby s Bohnicemi přes nový most v Troji. Před tím však jako dočasné řešení vznikne lanovka s obdobnou trasou, která má před dokončením tramvaje zajistit přímé spojení mezi Prahou 6 a 8. I když jsou Bohnice vzdušnou čarou od Prahy 6 nedaleko, neexistuje mezi nimi přímé spojení. V současnosti podle schváleného materiálu většina lidí jezdí metrem přes centrum, což je podle vedení města nepohodlné a zatěžuje to dopravní systém. Dlouhodobě se proto plánuje propojení obou městských částí tramvajovou tratí, které je spojeno s rozvojem tramvajové sítě na obou stranách Vltavy. Při stavbě nového mostu přes Vltavu by bylo nutné prorazit téměř kilometrový tunel skálou mezi Trojou a Bohnicemi, jde tak o složitý projekt. Plán stavby byl rozdělen do několika etap, tunel by měl vzniknout jako poslední po roce 2030.

Před stavbou samotné trati mezi Bohnicemi a Podbabou by měl dopravní podnik vybudovat také tramvajové trati napojující bohnické sídliště na metro v Kobylisích a spojující Podbabu a metro Dejvická se Suchdolem, kam dojíždí velké množství studentů České zemědělské univerzity.

S ohledem na předpokládanou délku budování všech tras chce magistrát jako dočasné řešení postavit lanovku, která může být podle materiálu hotova do pěti let - tedy do roku 2025. Podle současné prognózy by celé tramvajové spojení mezi Podbabou, Bohnicemi a stanicí metra v Kobylisích mělo být hotovo okolo roku 2035.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články