Praha 8 má rozpočet pro rok 2023, Chybí mu dlouhodobá vize rozvoje

23. 02. 2023
Praha 8 má rozpočet pro rok 2023, Chybí mu dlouhodobá vize rozvoje

Na středečním jednání zastupitelstva naší městské části představila vládnoucí koalice v čele s ODS a hnutím ANO návrh rozpočtu pro rok 2023. Nikdo z pirátského zastupitelského klubu pro rozpočet ruku nezvedl.

“Rozpočet jsme nepodpořili zejména z toho důvodu, že nám v něm chybí rozpracovaný střednědobý výhled rozpočtu, což je, podle zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, nástroj pro střednědobé plánování rozvoje obce na období 2-5 let. I vzhledem k absenci programového prohlášení je zjevné, že Rada nemá vizi rozvoje naší městské části a jede na volnoběh,” říká zastupitel a člen finančního výboru Jakub Jiran.

Koalice chce prověřit výstavbu kampusu občanské vybavenosti v oblasti, kde je Bílý dům a radniční “teskodomky”. O milion korun také došlo k navýšení rozpočtu na výrobu radničního časopisu, a to hlavně kvůli dražší distribuci i ceně papíru.

“Na jednu stranu je dobře, že jsou v rozpočtu konečně i finance na kapitálové výdaje jako třeba třeba příprava sportovní haly Jana Mahora v Kobylisích, kavárna a úprava a předláždění povrchů na Palmovce či revitalizace Rokytky, na straně druhé jsme nedostali odpovědi na řadu našich otázek. Nevíme třeba, co se bude financovat z osmdesátimilionové dotace z Magistrátu či co se skrývá pod některými rozpočtovanými položkami,” doplňuje zastupitel a předseda zastupitelského klubu Martin Štěrba.

Nejvíce pak v rozpočtu trpí oblast kultury. Kromě podpory kulturních domů Ládví a Krakov se počítá pouze s nákupem nového klavíru do obřadní síně na Libeňském zámečku. Radní Solomonová počítá s nákupem klavíru za milion korun. Kolik takových na trhu je, však není úplně jasné.

“V oblasti správy majetku jsme se dozvěděli jen, že rada bude jednat ‘standardně’. Bez jakýchkoliv detailů ke zvolenému přístupu nebo konkrétním plánům. Bude tedy třeba hlídat prodeje a převody průběžně celé volební období,” říká zastupitel a člen komise pro majetek Michal Novák.

V rozpočtu jsou kapitoly, bez kterých bychom se jistě obešli. Téměř milion korun je v kapitole Public Relations, z té jsou placeny například reportáže v TV Praha. Co se skrývá v kapitole “Pořízení, zachování a obnova hodnot místního kulturního, národního a historického povědoví za 400 tisíc pak nebylo koalicí vůbec vysvětleno.

Zastupitelstvo kromě jiného schválilo vyhlášení dotačního řízení na poskytnutí dotací na oblast kultury, na dlouhodobě organizovanou sportovní výchovu mládeže a v oblasti volnočasových nesportovních aktivit dětí a mládeže na rok 2023.

“Pro vyhlášení dotačního řízení jsme samozřejmě stejně jako v minulých letech ruku zvedli. Je důležité, abychom podporovali mládež v oblasti sportu a volného času. Škoda jen, že se nám nepodařilo přesvědčit komisi, že i v kultuře by si zasloužili větší podporu kulturní programy pro děti a teenagery,” vysvětluje zastupitel a člen komise pro školství Pavel Franc.

Během jednání zastupitelstva samozřejmě došlo také na interpelace. Martin Štěrba se ptal starosty Grose na priority Prahy 8 vůči Magistrátu, Jakub Jiran na výměnu přístřešků na zastávkách, Michal Novák na stav rekonstrukce Löwitova mlýnu a Pavel Franc na situaci ohledně Orchestru PKF — Prague Philharmonia v KD Ládví.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články