Svolané zastupitelstvo Prahy 8 není mimořádné, na žádost opozice a místostarosty nebral starosta Gros zřetel

21. 04. 2020
Svolané zastupitelstvo Prahy 8 není mimořádné, na žádost opozice a místostarosty nebral starosta Gros zřetel

Piráti Praha 8 na úterním zastupitelstvu městské části budou žádat vysvětlení kauzy dezinfekce již bývalého radního pro IT Josefa Slobodníka z ODS. Starosta Ondřej Gros (ODS) ignoroval žádost opozičních zastupitelů Pirátů, uskupení Osmička žije spolu s KDU-ČSL, Zelenými a místostarostou Jiřím Vítkem (Patrioti pro Prahu 8/Trikolóra) na svolání mimořádného zastupitelstva. Svolal „své vlastní“ a naše požadavky do programu jednání zastupitelstva vůbec nezařadil. Piráti budou žádat, aby body programu o auditu Slobodníkovi gesce a o kontrole zakázek ze strany MHMP, byly zařazeny, jinak budeme trvat na vyhlášení mimořádného zastupitelstva.

“Kauza, které jsme byli v minulých týdnech svědky, kromě jasného (ne)morálního rozměru naznačuje, že rada MČ Prahy 8 možná nenakládá dobře s finančními prostředky určenými na boj s epidemií koronaviru. Je naší povinností vůči voličům takové situace řešit,” vysvětluje předseda zastupitelského klubu Pirátů Michal Novák. Na jednání zastupitelstva se Piráti chtějí soustředit hlavně na další rozměry celé kauzy (tedy audit a kontrola ze strany magistrátu), chtějí ale také přimět radu MČ Praha 8, aby se k situaci postavila čelem. Piráti se také chtějí ujistit, že se s prostředky určenými na boj s koronavirem nakládá podle zákona.

Tím, že radní Josef Slobodník v minulých dnech odstoupil z funkce radního, však kauza nekončí. Piráti požadují audit gesce IT, kterou Josef Slobodník, od listopadu 2018 řídil. Magistrát hlavního města Prahy již přislíbil, že provede kontrolu hospodaření dotace magistrátu určené na boj s koronavirem; Praha 8 získala 31,7 milionu korun. Tato dotace patří v rámci městských části k těm vůbec nejvyšším. Městská část se dlouhodobě potýká s nedostatkem financí i na běžný provoz. “Obě kontroly jsou v zájmu nejen nás politiků, ale hlavně v zájmu celé naší městské části a jejich občanů,” vysvětluje Michal Novák.

Piráti v minulých týdnech iniciovali hned dvě trestní oznámení v kauze Dezinfekce, vše teď řeší orgány činné v trestním řízení. “Neskutečně nechutné chování, korupce v době nouzového stavu navázaná na nákup dezinfekce. Vzhledem k tomu, že jde o Prahu 8, která je v mém senátním obvodě, budu vše aktivně sledovat a řešit,” tvrdí pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. “Zatímco jiní šijí roušky, darují miliony na vývoj ventilátorů, vyrábějí dezinfekce a ochranné štíty, dováží zdravotnický materiál z celého světa, tak se najdou i ti, kteří chtějí v této době napakovat a kšeftují s dezinfekcí a nebojí si říct o 10 až 15 procent ze zakázky za desítky milionů korun! To je opravdu nehorázné. Smutné je, že se jednalo o teď už bývalého člena rady naší městské části,” doplňuje místopředseda Pirátů Prahy 8 Martin Štěrba.

Svolání mimořádného zastupitelstva nebylo požadavkem pouze opozice, přidal se k němu také místostarosta Jiří Vítek. “Zastupitele za TOP 09 a STAN jsme otevřeným dopisem vyzvali, aby zvážili své setrvání v koalici starých pořádků, oni se nicméně spokojili s odstoupením radního Slobodníka a dále drží kurz podivné politiky nastavený ODS a ANO. My jsme obecně vždy připraveni jednat, ale dokud se nezmění jejich zaměření na minulost, nevidíme prostor pro složení koalice, která by prosazovala reálnou změnu,” říká Novák s tím, že se Piráti obávají, že v tomto případě nejde na Praze 8 jen o různé preference a různý přístup k jednotlivým tématům, ale o střet dvou zcela odlišných pohledů na politiku a řízení věcí veřejných. Piráti mají zájem o to, aby mohli městskou část Praha 8 změnit k lepšímu a zachránit, co ještě půjde. “To by se ale některé strany současné koalice musely vzdát starého pohledu na politiku a začít preferovat zájem občanů před zájmem svým a svých stran či hnutí,” dodává Novák.

Piráti dlouhodobě prosazují transparentní hospodaření s veřejnými prostředky. “Naše návrhy na zavedení nástroje CityVizor nebyly radou bohužel vyslyšeny. Právě ústy teď již bývalého radního Slobodníka se rada Prahy 8 vyjadřovala k zavedení takových nástrojů vždy negativně. Tato kauza ještě více ukazuje, jak moc jsou takové nástroje a otevřené hospodaření potřebné,” doplňuje Novák. Je nutné také připomenout, že současná koalice stále nemá nejen žádné propracované programové prohlášení, ale až na malé výjimky ani žádnou koncepční představu, čeho chce v jednotlivých oblastech a gescích dosáhnout.

Kontakt:

  • Michal Novák, předseda zastupitelského klubu Pirátů Praha 8, 603 170 430,
  • Martin Štěrba, místopředseda místního sdružení Praha 8 (kontakt pro média), 732 408 769
  • Michal Polák, média manažer krajského sdružení Praha, 608 517 127
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články