Ing. Lukáš Wagenknecht

ekonom, interní auditor

V roce 1978 jsem se narodil a následně vyrůstal v Pardubicích. Na Univerzitě Pardubice jsem vystudoval obor Hospodářská politika a správa. Po studiích jsem se začal věnovat profesi interního auditu. V této oblasti se s krátkými přestávkami pohybuji již přes patnáct let. Mimo to přes deset let podnikám v oblasti maloobchodního prodeje.

Za svůj život jsem se podílel na stovkách auditů. Do povědomí veřejnosti se asi nejvíce zapsalo odhalení zmanipulovaných dotací v operačním programu Severozápad, nebo audit výstavby metra A v Praze, který provázelo napojení firem na politiky s mnoha dalšími problémy.

V roce 2015 jsem byl oceněný cenou za odvahu od Nadačního fondu proti korupci za své dlouhodobé nekompromisní postoje v roli auditora, například v pražském Dopravním podniku, nebo na ministerstvu financí, kde jsem upozornil na nesrovnalosti v podivných smlouvách uzavřených mezi společností ČEZ a političkou hnutí ANO Radmilou Kleslovou.

V posledních letech se aktivně věnuji prosazování myšlenek dobrého vládnutí v České republice. Jde o zavedení jednoduchých principů, jako je konkrétní vymahatelná odpovědnost za rozhodování úředníků a politiků, jasná a předem dostatečně popsaná kritéria pro utrácení veřejných peněz, nebo audit a kontrola veřejných výdajů, který dokáže včas odhalit problémy a nedostatky. Taková pravidla už mnoho let fungují v zahraničí, ale naši politici a úředníci je důsledně a tvrdohlavě odmítají zavést.

Ve svém volném čase rád jezdím na kole a v zimě běžkuji.

Proč jsem kandidoval do Senátu?

Význam Senátu v poslední době narůstá. Některé strany zastoupené ve sněmovně mají snahu omezit veřejné instituce, například veřejnoprávní média, či zpochybňují naše členství v Evropské unii nebo NATO. Senát je pojistkou, která těmto snahám bude bránit.

O fungování Senátu jsem se navíc přesvědčil v roce 2017, kdy minulá vláda chtěla schválit zákon, týkající se efektivity nakládání s veřejnými prostředky. Touto problematikou se zabývám celý svůj profesní život. Sněmovnou prošel vykostěný text, opravdu smutné čtení. S kolegy jsme obešli několik senátorů, problém jim vysvětlili a Senát v tu chvíli zafungoval. Text, který prošel Sněmovnou a postrádal původní smysl, byl Senátem zamítnut. Právě z těchto důvodů jsem se rozhodl pro kandidaturu do Senátu ve volbách 2018.

Tvé nejoblíbenější místo na Praze 8?

Hned na začátek chci říct, že Senátní obvod č. 23, kde kandiduji, nezahrnuje jen Prahu 8, ale také Prahu 18, Dolní Chabry, Březiněves, Čakovice a Ďáblice. Celý tento senátní obvod je velmi rozmanitý a každé místo má své kouzlo, ať už jsou to útulné kavárny a hospůdky v Karlíně, příroda a zeleň v Bohnicích nebo kulturní památky přítomné v celém obvodě.

Nicméně každé místo tvoří lidé. S těmi ze senátního obvodu 23 se potkávám takřka denně a musím říci, že jsou to moc fajn lidé, ať už žijí na velkém sídlišti, v rušném Karlíně či v klidnějších Chabrech.

Co se mi na fungování Prahy 8 líbí a co naopak vadí?

Velkým tématem nejen Prahy 8, ale celé metropole, je doprava. Vadí mi, že politici občanům nabízí řešení, ale s realizací si dávají opravdu načas, přestože před volbami slibovali profíky, kteří to „prostě zařídí“. Zrovna včera jsem řešil obchod s jedním živnostníkem v Zenklově ulici, která je rozkopaná již dlouhé měsíce a vypadá to, že ještě dlouho bude. To ztěžuje život a dopravu místním obyvatelům, podnikatelům a návštěvníkům. Toto je třeba řešit, aby podobné situace příště nenastaly a opravy probíhaly efektivně v co nejkratším čase.

A co se mi líbí? Praha 8 a okolí nabízejí krásná zákoutí, je zde spousta zeleně a přírody, kde se dá báječně relaxovat. Tato místa je třeba ubránit před necitlivými plány developerů a stavařskými lobby. Mají sloužit především místním občanům a ne pro další masivní výstavbu bytů, kanceláří a tranzitní dopravní infrastruktury. A jak jsem zmínil již výše, místo dělají lidé, a ti v mém volebním obvodu jsou skvělí!

Jakým způsobem chci působit jako senátor Prahy 8 v příštích letech?

Podle mého názoru by měl senátor zastávat roli „ombudsmana“ obyvatel svého obvodu. Jako senátor nemohu sice manažersky o věcech rozhodovat, ale pokud budu zvolen, budu jednotlivá témata aktivně zvedat a podporovat hlasy občanů svého volebního obvodu a budu jim pomáhat při řešení lokálních témat. Dveře mé senátorské kanceláře budou každému otevřené.

Moje aktuality