Pomáhejme těm nejzranitelnějším - tedy rodinám s dětmi a seniorům

Pomáhejme těm nejzranitelnějším - tedy rodinám s dětmi a seniorům

Poslední dva roky byly pro spoustu z nás kvůli pandemii Covid-19 náročné. A když už jsme si mysleli, že se nám alespoň částečně ulevilo, tak 24. února se zase téměř všechno změnilo. Rusko napadlo Ukrajinu a Vladimír Putin si začal krutě vynucovat svojí pozornost po celém světě. Zabíjí nevinné lidi, ženy i děti a neštítí se ničeho.

I díky válce na Ukrajině dochází k inflaci, zdražování cen pohonných hmot a blbé náladě ve společnosti. A to nemusím ani mluvit o tom, že se kvůli ambicím několika lidí v loňském roce spustila energetická krize a náklady na energie mnohým lidem vystoupaly do neskutečných výšin. Podtrženo, sečteno. Životní náklady stoupají, to si musíme přiznat.

Co můžeme udělat my? Městská část Praha 8 by měla v prvé řadě pomáhat těm nejzranitelnějším – tedy rodinám s dětmi a seniorům. Nabídněme volné byty v majetku městské části těm, kteří je potřebují. Nechme ty byty opravit budoucí nájemníky a odpusťme jim nájem. Rodiny budou mít kde bydlet a městská část bude mít opravený svůj bytový fond.

Podpořme rodinné rozpočty příměstským táborem, kroužky, volnočasovými aktivitami, jazykovými kurzy či sousedskými slavnostmi, které budou dotované z rozpočtu městské části Praha 8. Otevřme také sportoviště u škol – dopoledne pro školy, odpoledne pro kroužky a veřejnost. V létě mohou být sportoviště pak otevřeny po celý den a využívat je mohou všichni ti, kteří budou trávit prázdninové měsíce v Praze.

A nesmíme zapomenout ani na důležitou občanskou vybavenost, do které se řadí třeba ordinace lékařů a lékařek. Městská část může pomoci těm, kterým hrozí výpověď z roky zavedených ordinací. Například u dvou ordinací v Libni teď hrozí, že si mnohé rodiny budou muset hledat nového lékaře.

Jsou to všechno možná jen maličkosti, ale jak se říká, “maličkosti někdy dělají celek”.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články