Hřib: Se státem vyřešíme Bulovku i vnitřní okruh. V září bude podepsáno memorandum

Hřib: Se státem vyřešíme Bulovku i vnitřní okruh. V září bude podepsáno memorandum

Po téměř dvouletých sporech mezi pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem a premiérem Andrejem Babišem ohledně směn majetku došlo ve čtvrtek k první dílčí dohodě. V první fázi půjde o směnu pozemků kvůli výstavbě traumacentra ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, následovat by měla Nemocnice na Bulovce na Praze 8, pozemky pro vládní čtvrť v Letňanech a výkup pozemků pro dostavbu části okruhu 511. Do poloviny září bude podepsáno memorandum, které vše vyřeší. Stojí to tak v tiskové zprávě z MHMP.

“Jsem spokojený. Proběhlo to relativně rychle a konstruktivně. Zásadně jsme se posunuli. Píšeme si konkrétní dopisy a teď jsme ve finále došli ke shodě, možná překvapivě, protože to z počátku vypadalo úplně jinak,” hodnotil výsledky jednání pro Novinky.cz premiér Andrej Babiš.

“Jsem rád, že pan premiér přistoupil k našemu dnešnímu jednání konstruktivně. Shodli jsme se na tom, že společnou prioritou v oblasti směn majetku mezi Prahou a státem je v současné době řešení stavu zdravotnictví v hlavním městě, a to i v reakci na stávající epidemii koronaviru a také otázka výkupu zelených pásů u pražského okruhu v úseku 511,” zhodnotil jednání pražský primátor Zdeněk Hřib.

Součástí dohody mezi primátorem a premiérem je i vypořádání pozemků v Nemocnici Na Bulovce. Praha momentálně vlastní 20 procent pozemků a většinu nemovitostí v areálu, které pronajímá ministerstvu zdravotnictví. Za to by Praha měla dostat pozemky pro dostavbu části okruhu 511 a část pozemku pro výstup z metra D na Pankráci, který dnes patří České poště. Nad konkrétními parametry se nyní sejdou pracovní týmy a jasněji by mělo být v září. To by mělo dojít i ke společnému podpisu memoranda, jehož předmětem by měly být i zmíněné pozemky v Letňanech pro úřednickou čtvrť nebo 60 miliard pro Prahu na dostavbu vnitřního okruhu z Pelc-Tyrolku přes Libeň, Balabenku a dále do Vysočan, což už premiér také slíbil a byl to jeden z primátorových požadavků. Vnitřní okruh byl jedním z magistrátních požadavků - Praha chce aby stát stejně jako v Brně pomohl s financováním poslední části městského okruhu. Na rozdíl od vnějšího, který je státní investicí, ho platí město.

Praha by měla také od státu převzít prázdné kasárny v Karlíně, mohly by tam vzniknout například studentské koleje. To je ale ještě otázkou jednání.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články