Náměstí Na Stráži na Bulovce potřebuje proměnu. Souhlasíte?
Na tomhle se jistě shodneme. Náměstí na Stráži na Bulovce by mělo být opět náměstím, nikoliv pouze velkým parkovištěm.
Kdysi to bylo místo, které žilo. Byl tady park a stál tady i legendární kruhový secesní pisoár. Drobnou stavbičku obdivoval při své návštěvě Prahy i slavný architekt Le Corbusier. Náměstí měl rád i libeňská legenda Bohumil Hrabal.
Kvůli stavební uzávěře pro stavbu Libeňské spojky se tady ale nic moc dělat zatím nedá, a je to škoda. Nemůžeme desítky let čekat, jestli se tunel postaví nebo ne. Jsem přesvědčen, že by náměstí nemělo být dál pouze velkým nevzhledným parkovištěm. Existují plány na dostavbu náměstí a jeho proměnu v místo pro život. Vyrůst by tady mohlo několik domů s byty, v parteru by mohly být obchody a v podzemí parkoviště. Zvláště pořádný supermarket v Horní Libni dlouhodobě chybí. Samozřejmostí je pak i nová zeleň.
Co vy na to?
Možná se ještě ptáte, proč se tohle náměstí, které ve poslední desetiletí moc náměstí nepřipomíná, jmenuje Na Stráži. Název pochází z počátku 20 století, kdy na místě dnešního domu čp. 85 byla skalka a na ní stál zámeček. Když v roce 1757 Prusové rychle ustupovali z Prahy, zapomněli tu vojáka, který zde držel stráž. Na paměť této události tady místní obyvatelé umístili plechovou figuru onoho pruského strážného v plné zbroji. Místu se pak začalo říkat Na Stráži. A k tomuto místu se váže ještě jedna historka – ve dvoupatrovém zámečku později žil i ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich, rodem z Pasova. Ten o vánocích v roce 1812 předvedl poprvé na území dnešní Prahy vánoční stromek s rozsvícenými svíčkami a s ozdobnými řetězy z papíru. To je hezké, viďte?
Rád bych, abychom začali pracovat na tom, aby se z Horní Libně stalo opět místo pro život, a celá oblast se začala rozvíjet.