Blesk.cz: Na Piráta z Prahy 8 míří trestní oznámení za pomluvu. Kvůli jedinému slovu.

Blesk.cz: Na Piráta z Prahy 8 míří trestní oznámení za pomluvu. Kvůli jedinému slovu.

Nedávno jsme Vás informovali o tom, že zastupitel za hnutí ANO Matěj Fichtner dostal novou práci – od počátku června se stal ředitelem společnosti Správa tepelného hospodářství. Kvůli jednomu slovu v tomto článku podal bývalý radní, místostarosta a poslanec trestní oznámení.

Ve čtvrtek 9. července 2020 o tom informoval server Blesk.cz. Ten píše, že opoziční zastupitelé nejen z řad Pirátů nedávno kritizovali jmenování Matěje Fichtnera z hnutí ANO do čela jedné z městských společnosti. Celá věc nakonec bude možná mít i soudní dohru kvůli jednomu článku, kde vyčítali Fichtnerovi celou řadu prohřešků z jeho politické minulosti. Kupodivu se nejedná o nařčení, že se jedná o trafiku, ale o údajnou pomluvu, které se Piráti dopustili jedním slovem v textu.

“Ano, trestní oznámení jsem podal na neznámého pachatele, pravděpodobně je to někdo z Pirátů, který publikoval na Facebooku nenávistný příspěvek,” uvedl pro Blesk.cz Matěj Fichtner s tím, že více se k tomu vyjadřovat nechce a další kroky jsou na policii.

Vše momentálně řeší policie. Ta si kvůli tomu už předvolala místopředsedu našeho místního sdružení Prahy 8 a autora textu Martina Štěrbu k podání vysvětlení, což pro Blesk.cz Štěrba potvrdil. Údajná pomluva nakonec nejsou slova o trafice ani například tvrzení, že připravoval pojistný podvod, ale jedno konkrétní slovo v poslední větě. V té stálo, že Fichtner byl v roce 2016 obviněn z ovlivňování konkurzu na ředitele základní školy Glowackého, což ale nebylo prokázáno. Štěrba to vysvětlil tak, že formulace neznamenala, že by čelil obvinění u soudu, ale že byl spíše nařčen z ovlivňování tehdejšího dění, což byla poněkud nešťastná formulace. Text následně upravil tak, že v něm stojí místo toho slovo nařčen.

“Kdyby zvedl telefon a řekl, pane kolego, máte tam chybu, tak bych to změnil a omluvil bych se mu. Přijde mi úsměvné, že takovou věc musíme řešit skrze orgány činné v trestním řízení,“ komentoval Martin Štěrba celou situaci.

Zda se celou věcí bude zabývat soud, je nyní na vyšetřovatelích.

A co vlastně šlo? Kauza ohledně ZŠ Glowackého se v médiích objevila v roce 2016. Fichtner byl tehdy radním a měl na starost školství. Na škole došlo k incidentu, kdy měl někdejší ředitel uhodit jednoho žáků a následně rezignovat. Jeden z uchazečů o pozici ředitele, kterého doporučila odborná komise, pravil, že právě Fichner na něj vyvíjel nátlak. „Tvrdí, že na něj radní tlačil, aby v případě jmenování určil jako svou zástupkyni Fichtnerem vybranou osobu. Patrně proto, aby ho mohla kontrolovat a podávat o jeho působení zprávy,“ uvedl tehdy Deník.cz. Tato obvinění se nijak neprokázala.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Podpořte nás, podpořte lepší Prahu 8!
11.04.2022

Podpořte nás, podpořte lepší Prahu 8!

Chceme Prahu 8 proměnit k lepšímu. Představujeme si osmičku bezpečnější, modernější, kulturnější. O tom, jaká ale nakonec bude doopravdy, rozhodnou podzimní komunální volby. A tedy i kampaň, na kterou potřebujeme dostatek financí.